מצע פרלייט
/ / היתרונות והחסרונות במצע פרלייט בגינות הידרופוניות
גידול הידרופוני | כללי

היתרונות והחסרונות במצע פרלייט בגינות הידרופוניות

הקמת גינה הידרופונית מפגישה את המגדלים במושגים חדשים ומעניינים שספק אם היו פוגשים אם לא היו מחליטים להתחיל לגנן. אחד מהם הוא מצע פרלייט.
אז מה הוא פרלייט? ממה הוא עשוי? למה הוא משמש? ומה הם היתרונות והחסרונות שלו? כאן תקבלו את כל התשובות לשאלות.

נעים מאוד להכיר, פרלייט

פרלייט הוא לא חומר חדש שהומצא לאחרונה כדי לספק מצע לגידולים הידרופוניים. למעשה פרלייט שימש במשך עשרות רבות של שנים את תעשיית הבניה. חומר זה שימש לצרכי בידוד במלט וחומרי בניין ורק לאחרונה החלו לעשות בו שימוש כמצע לגידולים הידרופוניים.

איך נוצר פרלייט?

פרלייט נוצר כאשר לבה היוצאת מהרי געש מתקררת במהירות הבזק וגורמת להתגבשות של מינרלים. פרלייט הוא, אם כן, סלע געשי בעל גוון בצבע פנינה. כדי שנקבל מצע פרלייט מחממים בקיטור ובטמפרטורה גבוהה את הפרלייט ותהליך זה גורם לפרלייט להתנפח עד כ-20 מנפחו המקורי. לאחר תהליך זה מתקבל פרלייט קל-משקל, בצבע בהיר שעמיד בחום.

הר געש

להשתמש או לא להשתמש במצע פרלייט לגידולים הידרופוניים?

כמגדלים הידרופוניים אתם בטח שואלים את עצמכם עכשיו האם כדאי להשתמש במצע פרלייט או שמא כדאי לבחור במצעים זמינים אחרים. כמו בכל דבר בחיים גם בחירה בפרלייט טומנת בחובה יתרונות אך גם חסרונות. באופן כללי, כאשר בוחרים מצע גידול חשוב לתת את הדעת לפרמטרים הבאים: משקל המצע, קלות תחזוקת המצע, מחיר, השפעת המצע על סוג הגידול ההידרופוני ועל שיעור ה-PH ועמידות המצע בפני מזיקים ומחלות. בחינה על פי קריטריונים אלו יכולה להוביל להחלטה מושכלת.

יתרונות השימוש במצע פרלייט

יתרון 1: פרלייט נוח לשימוש חוזר

מצע פרלייט יכול לשמש אתכם פעם אחר פעם, מבלי כל צורך להחליף אותו. הוא יכול להיות אתכם במשך מחזורי גידול רבים אלא אם כן זיהיתם מחלה קשה בסביבת הגידול, שלא ניתן לנטרל אותה. במידה ויש למשל זיהום נבגים, כדאי מאוד להחליף את מצע הפרלייט. אך כל עוד לא גיליתם נגעים, זיהומים או מחלות, תוכלו להשתמש שוב ושוב במצע זה.

יתרון 2: פרלייט מצוין בתנאים אנאירוביים

ישנם אורגניזמים שיכולים לשגשג בתנאים שבהם אין חמצן חופשי. אורגניזמים אנאירוביים אלו יכולים להיות פטריות או חיידקים ואלו עלולים להזיק מאוד לגידולים ההידרופוניים. כאשר יש תנאים כאלו של מחסור בחמצן הפרלייט יכול לעזור מאוד.

אוהל גידול הידרופוני חייב סופח לחות

הפרלייט ניחן בתכונה מאוד חשובה – הוא מסוגל להחזיק אוויר תודות לטקסטורה המיוחדת שלו וכך לסייע במצבים שבהם אין חמצן במים, באדמה או כאשר חמצן לא מגיע אל השורשים. אחד מתחומי האחריות של הגנן ההידרופוני הוא, אפוא, למנוע עד כמה שניתן היווצרות אזורים שבהם מתפתחים תנאים אנאירוביים ומצע פרלייט יכול, כאמור, לעזור מאוד.

יתרון 3: פרלייט הוא מצע זול יחסית

בניגוד למצעים רבים פרלייט נחשב למצע זול. לא נוכל לציין כאן מחיר כי כל מקום מוכר את מצע הפרלייט במחיר שלו, אבל ביחס למצעים אחרים פרלייט בהחלט משתלם מאוד כלכלית והא מספק החזר נהדר להשקעה.

יתרון 4: פרלייט הוא מצע סטרילי

מאחר ובתהליך ייצור הפרלייט נעשה שימוש בחום מאוד מאוד גבוה, מעוקרים בתהליך זה הסיכויים להתפתחותם של מזיקים, חיידקים ופטריות, למעשה גם חרקים מטבעם לא נוטים להמשך למצע פרלייט. וזה יתרון גדול שטמון במצע זה. הפרלייט נחשב למצע מאוד סטרילי המונע בעיות, מחלות ומזיקים.

יתרון 5: מצע פרלייט פועל בסינרגיה עם רמות ה-PH

מצע פרלייט הוא ניטרלי. בניגוד לפרלייט מצעים המבוססים על צמר סלעים למשל הם בסיסיים מדי ויכולים להוביל לתנודות ברמות ה-PH וכך להפוך את תהליך הגידול למסובך יותר. המצע הניטרלי של הפרלייט הוא מאוד נוח והרבה יותר בריא לטווח הארוך לצמח ולסביבת הגידול ההידרופוני כולה.

גידול הידרו

חסרונות השימוש במצע פרלייט

חסרון 1: פרלייט אינו משאב מתחדש

למרבה הצער פרלייט אינו משאב שמתחדש תדיר. כבר ראינו כיצד נוצר הפרלייט, הוא ייווצר בתנאים מאוד מיוחדים ונדירים שבהם לבה מתקררת במהירות. לכן אם אתם מחפשים מצעים מחומרים ברי קיימא, אולי פרלייט הוא לא הפתרון עבורכם.

חסרון 2: הפרלייט לא מתפקד היטב עם צמחים בעלי מערכות שורשים אגרסיביות

מצע פרלייט לא יגיב טוב במצבים שנשתול צמחים אשר להם מערכת שורשים ענפה ואגרסיבית. מצע הפרלייט כולל חלקיקים קטנים וזה אומר שכאשר שותלים צמח עם שורשים עקשניים במצע פרלייט אין לשורשים מקום להתפשט והם נחסמים.

לסיום…

מצע פרלייט הוא מצע טוב, הוא זול, עובד בסינרגיה עם רמות ה-PH בסביבה, הוא מחזיק היטב אוויר, הוא סטרילי והוא יעיל מאוד כאשר יש חשש לתנאים אנאירוביים. יחד עם זאת, יש לו גם חסרונות. הוא לא מוצר שמגיע ממשאבים מתחדשים ואם מדובר בצמח בעל מערכת שורשים אגרסיבית הוא יחנוק אותו. לעיתים תכופות כדאי לשלב מצע פרלייט עם עוד מצעים כדי למקסם את סביבת הגידול.

פוסטים קשורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *